Pereõunapuu - Auksis, Valge Klaar, Konfetnoje, Doc Melba, Ligol

Hind:
Tavahind: 80.00 €
Laoseis 9
Sisesta kogus: Lisa korvi
Pereõunapuu - Auksis, Valge Klaar, Konfetnoje, Doc Melba, Ligol

PEREÕUNAPUU - 7-liitristesse anumatesse istutatakse kaheaastased, hästi harunenud võraga õunapuud. Varakevadel poogitakse okstesse 4 - 5 erinevat sorti õunapuid. Olenevalt sellest, kui palju oksi on juurdunud, saadakse madalakasvuline õunapuu, mille võras on 2–5 sorti õunapuid, millele lisandub see sort, millele need poogiti. Sortide valikul teeme sõltuvalt viljade valmimisperioodist mitu võimalust: suvi-sügis, sügis-, sügis-talvisordid, nii et ostja saab valida endale sobiva variandi. Nendel taimedel on mitmeid eeliseid; esiteks - dekoratiivne, sest iga oks õitseb erineval ajal erinevalt, toob erinevaid vilju. Teine on ruumisäästlik, sest ühest puust saab 3 - 6 erinevat sorti õunu. Hooldus on sama, mis tavalistel õunapuudel, ainult soovitame okstele pookimise kohta pidevalt värviga märgistada, mis lõpuks muutub nähtamatuks ja puud pügades saab kogu sordi maha lõigata. Müüme juba märgistatud pookimiskohaga istikuid, seega tuleb seda märgist igal aastal vaid värviga uuendada.

Anteile on pookitud:

1) Aed-õunapuu ‘Auksis’ (Malus domestica Borkh.)

Aretatud Leedus.Vili keskmise suurusega, lai, sile, pika viljavarrega, helekollast põhivärvust katab vähemalt pooles ulatuses karmiinpuna, maitsev. Viljaliha kollane, magushapu ja mahlane, üsna tihe.Puu keskmise suurusega, laiümara võraga, varaviljuv ja saagikas, talvekindel, kärntõvesse nakatub vähe.Sügis-taliõun, võib lasta puu otsas valmida, kuid varem korjates säilib jaanuarini.

2) Aed-õunapuu ‘Valge Klaarõun’ (Malus domestica Borkh.)

Sordi aretuslugu teadmata (peetakse Läti sordiks). Vili keskmine või üsna suur, lai- või ümarkooniline või, vahel iseloomuliku terava õmblusega, kollakasvalge, ilma punata. Viljaliha kore, valge, magushapu, maitsev. Koristus ja tarbimisküps augusti teisel poolel, säilib lühikest aega. Puu keskmise kuni tugeva kasvuga, varaviljuv ja viljakas, liigsaagi korral kalduvus perioodilisusele, mullastiku suhtes nõudlik, aldis puuviljamädanikule ja kärntõvele, keskmise või üsna hea talvekindlusega.

3) Aed-õunapuu ‘Konfetnaja’ (Malus domestica Borkh.)

Aretatud Venemaal sortide 'Valge klaarõun' ja 'Korobovka' ristamise teel. Aretaja I.V.Mitðurin.
Varasuvine sort. Vili on väike (70g). Koor helekollane, kaetud roosa hajutatud triibulise punaga. Viljaliha õrn, mahlane, magus. Puu on keskmise kasvutugevusega. Külma-ja haiguskindlus keskmine. Väga saagikas, viljade ebaühtlane valmimine.

4) Aed-õunapuu ‘Doch Melby’ (Malus domestica Borkh.)

Sordi Melba vabal tolmlemisel saadud seemikust aretatud suveõuna sort. Valmimisaeg: viljad valmivad augusti lõpus. Vilja maitse meeldiv, kuju ilus, keskmise suurusega (kuni 130 g), peaaegu täielikult kaetud punaste triipudega. Viljaliha on valge, mahlane, maitsev, aromaatne. Viljapuud keskmise kasvuga, talvekindlad. Sort hakkab varakult vilja kandma ja on saagikas. Vastupidavam kärntõvele. Vähenõudlik mullastiku suhtes.

5) Aed-õunapuu 'Ligol' (Malus domestica Borkh.)

Aretatud Poolas sortide 'Linda' ja 'Golden Delicious' ristamise teel. Vili on suur kuni väga suur, ümarkooniline, märgatavate ribidega karikapoolses otsas. Koor on kollakasroheline, sile , läikiv, osaliselt kaetud iseloomuliku hajuva karmiinpunase punaga, mille intensiivsus oleneb ilmastikust. Viljaliha on eriti mure, mahlane, intensiivse aroomiga, magushapu. Puu on keskmise kasvutugevusega, tugeva ja tiheda võraga. Saagikas. Keskmise külma- ja kärntõvekindlusega. Taliõun, viljad korjatakse septembris, säilivad 5-6 kuud.